czwartek, 2 lipca 2009

Konie

Dziś napiszę o koniach zgodnie z życzeniem Czekoladki.
Koń to ssak nieparzystokopytny z rodziny koniowatych. Przodkiem konia domowego były prawdopodobnie koń Przewalskiego i tarpan oraz wymarłe azjatyckie konie tundrowe i leśne. Ważna jest informacja, iż koń Przewalskiego wcale jeszcze nie wyginął, a tarpan odnajduje zamienną odmianę w koniku polskim. To podstawowe informacje o koniu, lecz dziś zajmę się Mustangiem. Mustangi były kiedyś gatunkiem bardzo licznym, ich stada osiągały rozmiary większe niż jakichkolwiek innych dzikich zwierząt z rodziny koniowatych. Życie w stadach jest formą ochrony przed drapieżnikami. Mustangi pochodzą od koni sprowadzonych do Ameryki przez Hiszpanów w XVI w. Część z nich uciekła na wolność i zdziczała na rozległych preriach. Mustangi tworzą niewielkie stada składające się z ogiera i jego haremu liczącego od 2 do 18 klaczy , źrebiąt i różnej liczby młodych koni. W stadzie znajduje się często klacz przewodniczka, która w razie zagrożenia prowadzi stado z dala od niebezpieczeństwa, podczas gdy ogier zostaje i stawia mu czoła. Okres godowy klaczy przypada pomiędzy kwietniem i lipcem. Oznacza to, że źrebięta, które rodzą się jedenaście miesięcy po zapłodnieniu, przychodzą na świat na wiosnę i przez lato mają czas na dorośniecie przed zimą. Podobnie jak inne konie, źrebak mustanga staje na nogi i biega już po paru godzinach od narodzinach. Ogier nie toleruje innych ogierów w stadzie dlatego gry źrebię dorasta do wieku 3 lat, wyganiane jest ze stada. Młode ogiery wyrzucone ze stada mają dużo energii i są agresywne. Podobnie jak i inne koniowate, mustang żywi się jedynie roślinami. Ponieważ jednak brakuje pożywienia, a wartość pokarmowa w dostępnych w otoczeniu gatunków traw i krzewów jest niska, mustang przystosował się do odmiennej diety, której inne koniowate by nie przeżyły. W czasie życia na amerykańskich preriach mustang przystosował się do panujących warunków, a w skrajnych przypadkach radzi sobie nawet bez pokarmu i wody. I tu ciekawostka... przez wiele dni. nauczył się on również rozbijać lód w zamarzniętych przeręblach, a także docierać do wielu innych trudno dostępnych źródeł wody.

Charakterystyka: Wielkość - wysokość w kłębie : Do 1.4 m.
Rozmnażanie - Dojrzałość płciowa w wieku: 3 lata.
Ogiery stają na czele stad dopiero po ukończeniu 6 lat.
Okres parzenia się (rozmnażania) Kwiecień-lipiec.

Ciąża 330-335 dni.

Ilość młodych: 1, rzadziej 2.

Tryb życia:
Zwyczaje: Stadnie, żyje w małych stadach.
Pożywienie: Trawa i liście.

Długość życia: Do 20 lat.

Mustang

Ciekawostki:
> Nazwa Mustang pochodzi od hiszpańskiego słowa "mesteno" - "bez właściciela". Należą do "la mesta", czyli do wszystkich i do nikogo.


>Aby odeprzeć atak wilków, mustangi stają kołem, umieszczając źrebaki w środku. Kiedy wilki próbują się dobrać do źrebiąt dorosłe mustangi uderzają kopytami o ziemię i szczerzą zęby.


Pozdrowienia dla wszystkich miłośników zwierząt!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Dziękuje za twój komentarz!