piątek, 3 lipca 2009

Niedźwiedź Polarny

Budzący respekt niedźwiedź polarny jest największym z lądowych drapieżników na świecie. Wtapia się doskonale w pokryte śniegiem środowisko. Kolor futra może być zróżnicowany od białego do żółtawego.Niedźwiedź polarny jest dobrze przystosowany do życia w lodowym środowisku Arktyki. Są bardzo silne i swym szybkim krokiem mogą pokonać duże przestrzenie. Ich stopy pokryte są sierścią, co daje im dużą stabilność przy poruszaniu się po lodzie.Pożywienie niedźwiedzi polarnych składa się głównie z fok. Polują czatując przy otworach lodowych, przez które foki łapią powietrze, lub skradając się do sztuk leżących na lodzie. Zabijają je jednym uderzeniem łapy. Późnym latem i wczesną jesienią niedźwiedzie patrolują wybrzeże poszukując wybrzeże poszukując martwych wielorybów i morsów. Przy jednej padlinie może się zebrać od 10 do 20 niedźwiedzi. Latem, kiedy dostępne są większe obszary, pożywienie niedźwiedzi polarnych staje się bardziej zróżnicowane. Wówczas to małe gryzonie, lisy polarne, dorosłe kaczki edredonowe i ich jaja stanowią ważne uzupełnienie jadłospisu niedźwiedzi. Niedźwiedzie polarne mogą, tak jak ich krewniacy, spożywać również pokarm roślinny, np. jagody, grzyby, mchy, trawy, morszczyn, szczaw itp.Niedźwiedzie polarne spędzają większość część roku wzdłuż skutych lodem brzegów. Najchętniej przebywają na terenie łączącym części oblodzone z otwartymi wodami i ziemią wzdłuż wybrzeża. Są zazwyczaj samotnikami aktywnymi cały rok. Poszukiwaniem pożywienia zajmują się zarówno w dzień jak i w nocy. Niedźwiedzie polarne są znakomitymi pływakami, skaczą do wody głową do przodu lub zsuwają się tyłem. Płynąc posługują się przednimi łapami i mogą osiągnąć szybkość do ok. 10 km/h. Nurkują z otwartymi oczami i zamkniętymi nozdrzami. Potrafią wytrzymać pod powierzchnią wody do 2 minut. Po wyjściu na ląd natychmiast otrząsają futro z wody.Okres łączenia się w pary przypada u niedźwiedzi polarnych na wczesne lato, głównie kwiecień. W tym czasie samce przemierzają duże przestrzenie w poszukiwaniu samic bez młodych. Samice opiekują się potomstwem co najmniej dwa lata i w tym czasie nie zachodzą w ciążę. W październiku i listopadzie niedźwiedzie wygrzebują legowisko najczęściej od strony południowej, w usypanych przez północne wiatry ogromnych zaspach śnieżnych. Wszystkie niedźwiedzie potrafią wygrzebać swe legowiska, ale zazwyczaj tylko ciężarne samice zapadają w nich w sen na dłuższe okresy. Młode, które przychodzą na świat w listopadzie lub grudniu, ważą 450-900 gramów i są wielkości szczura. Rodzą się bez sierści, ślepe i głuche. Kiedy po raz pierwszy wychodzą z legowiska na przełomie marca i kwietnia, są już wielkości kota.

Niedźwiedź Polarny

Charakterystyka:
Wielkość:
Wysokość w kłębie: 1.5 m.
Wysokość w pozycji stojącej: 2.4 - 3.3 m.
Rozmiar stopy: 30 cz długa i 25 cm szeroka.

Waga: samce 350-650 kg, samice 175-300 kg.


Rozmnażanie:
Dojrzałość płciowa w wieku: 3-5 lat.

Okres parzenia się (rozmnażania): od końca marca do początków maja.

Ciąża: 195-265 dni.

Ilość młodych: zazwyczaj 2.

Ciekawostki:
>Niedźwiedzie polarne mają bardzo czułe powonienie i mogą wywęszyć padlinę z odległości 30km.

>Potrafią odnaleźć foki leżące w ukryciu pod prawie dwumetrową warstwą śniegu i lodu.

>Wiele lisów polarnych jest całkowicie uzależnionych od resztek niedźwiedziego pożywienia i przypuszczalnie padłby z głodu, gdyby zabrakło niedźwiedzi.

>Niedźwiedzie polarne mogą biec z prędkością 40km/h. Zazwyczaj utrzymują wolne tempo od 3 do 6.5 km/h.


Ochrona: We wszystkich krajach, gdzie występuje niedźwiedź polarny, istnieje program jego ochrony i polowania są kontrolowane. Po drugiej wojnie światowej żyło zaledwie 5000 sztuk. Obecnie ocenia się jego światową populację do 40 000 sztuk. Przyszłość niedźwiedzia polarnego zależy od efektywnej ochrony środowiska arktycznego.

Pozdrowienia dla wszystkich miłośników zwierząt!

czwartek, 2 lipca 2009

Konie

Dziś napiszę o koniach zgodnie z życzeniem Czekoladki.
Koń to ssak nieparzystokopytny z rodziny koniowatych. Przodkiem konia domowego były prawdopodobnie koń Przewalskiego i tarpan oraz wymarłe azjatyckie konie tundrowe i leśne. Ważna jest informacja, iż koń Przewalskiego wcale jeszcze nie wyginął, a tarpan odnajduje zamienną odmianę w koniku polskim. To podstawowe informacje o koniu, lecz dziś zajmę się Mustangiem. Mustangi były kiedyś gatunkiem bardzo licznym, ich stada osiągały rozmiary większe niż jakichkolwiek innych dzikich zwierząt z rodziny koniowatych. Życie w stadach jest formą ochrony przed drapieżnikami. Mustangi pochodzą od koni sprowadzonych do Ameryki przez Hiszpanów w XVI w. Część z nich uciekła na wolność i zdziczała na rozległych preriach. Mustangi tworzą niewielkie stada składające się z ogiera i jego haremu liczącego od 2 do 18 klaczy , źrebiąt i różnej liczby młodych koni. W stadzie znajduje się często klacz przewodniczka, która w razie zagrożenia prowadzi stado z dala od niebezpieczeństwa, podczas gdy ogier zostaje i stawia mu czoła. Okres godowy klaczy przypada pomiędzy kwietniem i lipcem. Oznacza to, że źrebięta, które rodzą się jedenaście miesięcy po zapłodnieniu, przychodzą na świat na wiosnę i przez lato mają czas na dorośniecie przed zimą. Podobnie jak inne konie, źrebak mustanga staje na nogi i biega już po paru godzinach od narodzinach. Ogier nie toleruje innych ogierów w stadzie dlatego gry źrebię dorasta do wieku 3 lat, wyganiane jest ze stada. Młode ogiery wyrzucone ze stada mają dużo energii i są agresywne. Podobnie jak i inne koniowate, mustang żywi się jedynie roślinami. Ponieważ jednak brakuje pożywienia, a wartość pokarmowa w dostępnych w otoczeniu gatunków traw i krzewów jest niska, mustang przystosował się do odmiennej diety, której inne koniowate by nie przeżyły. W czasie życia na amerykańskich preriach mustang przystosował się do panujących warunków, a w skrajnych przypadkach radzi sobie nawet bez pokarmu i wody. I tu ciekawostka... przez wiele dni. nauczył się on również rozbijać lód w zamarzniętych przeręblach, a także docierać do wielu innych trudno dostępnych źródeł wody.

Charakterystyka: Wielkość - wysokość w kłębie : Do 1.4 m.
Rozmnażanie - Dojrzałość płciowa w wieku: 3 lata.
Ogiery stają na czele stad dopiero po ukończeniu 6 lat.
Okres parzenia się (rozmnażania) Kwiecień-lipiec.

Ciąża 330-335 dni.

Ilość młodych: 1, rzadziej 2.

Tryb życia:
Zwyczaje: Stadnie, żyje w małych stadach.
Pożywienie: Trawa i liście.

Długość życia: Do 20 lat.

Mustang

Ciekawostki:
> Nazwa Mustang pochodzi od hiszpańskiego słowa "mesteno" - "bez właściciela". Należą do "la mesta", czyli do wszystkich i do nikogo.


>Aby odeprzeć atak wilków, mustangi stają kołem, umieszczając źrebaki w środku. Kiedy wilki próbują się dobrać do źrebiąt dorosłe mustangi uderzają kopytami o ziemię i szczerzą zęby.


Pozdrowienia dla wszystkich miłośników zwierząt!

poniedziałek, 29 czerwca 2009

Apel do Was

Odkąd człowiek zdominował planetę Ziemię, nasze działania były powodem zmian środowiska i wpływały na warunki życiowe zwierząt. Przez setki lat człowiek wycinał lasy, zanieczyszczał środowisko, polował, łowił ryby, nie zastanawiając się ani przez chwilę nad skutkami swoich działań. Dopiero teraz zaczęliśmy rozumieć , że jedynie zmiana postępowania może nas uchronić od katastrofy. Nasz styl życia poważnie zaburzył równowagę środowiska naturalnego. Olbrzymie zmiany, które się obecnie dokonują, mogą się skończyć bardzo źle. Szkodliwe gazy, postępujące zanieczyszczenie, bezmyślne wycinanie lasów, wszystko to prowadzi do niebezpiecznego podniesienia się temperatury na kuli ziemskiej. Działalność człowieka już doprowadziła do częściowego lub całkowitego wyginięcia wielu zwierząt i roślin. Jeśli nie poświęcimy więcej energii na ratowanie ginącej przyrody i nie zmienimy wielu naszych destruktywnych zachowań, być może następne pokolenia będą poznawały przyrodę jedynie z filmów przyrodniczych. Dlatego apeluję do Was ludzie, jeśli nie chcecie aby nasi ulubieńcy wyginęli zadbajcie o przyrodę, nie wyrzucajcie śmieci do lasów tylko do śmietników. Sztuczne tworzywa mogą się rozkładać nawet 5000 lat. Przemyślcie to co robicie. Dziękuje bardzo za przeczytanie tego posta.

Chyba nie chcecie aby tak wyglądały nasze lasy ?

Dla dobra naszej matki Ziemi istnieją takie organizacje ekologiczne jak:
>Harcerski Ruch Ochrony Środowiska
>Towarzystwo Opieki nad Zwierzętami w Polsce
>Front Wyzwolenia Zwierząt
Jest jeden dzień aby pomóc Ziemi
>Dzień Ziemi (Narodowy Dzień Ziemi) - w tym dniu w szkołach uczniowie zbierają śmieci w swojej okolicy.

Pozdrawiam wszystkich miłośników zwierząt!